Kwercetyna

Nazwa kwercetyny pochodzi od łacińskiej nazwy dębu – „Quercus”. Kwercetyna jest żółtym barwnikiem występującym nie tylko w dębie, ale też w cebuli czy jabłkach. Można ją spotkać również w skórkach winogron jak i wiśni – szczególnie, gdy wino dojrzewa w dębowych beczkach.

Kwercetyna wywiera wielorakie pozytywne działania na poziomie komórek i całego organizmu.

Jako antyoksydant (przeciwutleniacz):

chroni komórki, błony komórkowe i DNA przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem wolnych rodników, co odgrywa ważną rolę w profilaktyce raka, wielu chorób i przy zwalczaniu procesów starzenia się organizmu.

Kwercetyna chroni przed utlenianiem lipoproteiny transportującej tłuszcze krwi (np. LDL) – przez co przyczynia się do hamowania rozwoju miażdżycy i choroby sercowo-naczyniowej.

(http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19199862?itool= EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_ RVDocSumºos=1)

(http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12678721?ordinalpos= 1ï=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel. Pubmed_MultiItemSupl.Pubmed_TitleSearch∗=2∗$= pmtitlesearch4)

(http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19194971?itool= EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_ RVDocSumºos=6)

Działanie przeciwzapalne:

• kwercetyna wykazuje skuteczność w hamowaniu kluczowego etapu w kaskadzie mechanizmów zapalnych, jak również znacząco hamuje aktywność enzymów i pośredników stanów zapalnych i przez to wpływa pozytywnie na przebieg wszystkich procesów zapalnych. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16959220?itool= EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_ RVDocSumºos=2)

• kwercetyna w synergii z EGCG wykazuje skuteczność w działaniach przeciwzapalnych i przeciwalergicznych. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19516153?itool= EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_ RVDocSumºos=2)

• witamina E i kwercetyna uzupełniają się w modulowaniu procesów zapalnych np. przy artrozie. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19735175?itool= EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_ RVDocSumºos=1)

• kwercetyna może blokować replikację wirusów w komórkach • kwercetyna wywiera pozytywny wpływ na wszystkie formy chronicznych stanów zapalnych (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12198000?itool= EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_ RVDocSumºos=1)

Korzystny wpływ na działanie układu krążenia:

• kwercetyna ma właściwości przeciwzakrzepowe i hamuje sklejanie płytek krwi.

• kwercetyna działa rozkurczająco na komórki mięśni gładkich, co ma pozytywne znaczenie w regulacji ciśnienia krwi. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17951477?itool= EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_ RVDocSumºos=7)

• Kwercetyna w synergii z EGCG zwiększa biodostępność tlenku azotu – najważniejszego czynnika naturalnego odpowiedzialnego za optymalny rozkurcz naczyń i utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20093625?itool= EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_ RVDocSumºos=1)

Korzystne działanie przy cukrzycy:

• kwercetyna blokuje enzym, który jest odpowiedzialny za gromadzenie się sorbitolu w komórkach. Podwyższony poziom sorbitolu może prowadzić do powikłań układu nerwowego, oczu i nerek szczególnie u diabetyków.

• Kwercetyna wpływa pozytywnie na obniżenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu II. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12198000?itool= EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_ RVDocSumºos=37)

Kwercetyna – fitoestrogen:

• kwercetyna może również działać jako fitoestrogen – hormon roślinny mający zdolność do wiązania komórkowych receptorów estrogenu i regulujący pozytywnie biologiczne skutki działania tych hormonów.

• kwercetyna wpływa hamująco na rozwój raka szyjki macicy. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19194971?itool= EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_ RVDocSumºos=2)

Inne pozytywne skutki działania kwercetyny:

• kwercetyna i inne flawonoidy wspomagają wchłanianie witaminy C.

• kwercetyna blokuje enzym (reduktazę aldozową), który odgrywa ważną rolę przy powstaniu zaćmy.

Działanie antyalergiczne:

• kwercetyna działa antyalergicznie poprzez hamowanie wydzielania histaminy

• przy spożyciu kwercetyny wyraźnie zmniejsza się częstotliwość ataków astmy. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12198000?itool= EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_ RVDocSumºos=1)